Geodeta to człowiek niezwykle zapracowany. Jeśli chcesz pracować w zawodzie geodety musisz zdobyć niezbędną wiedzę oraz kompetencje. Geodeta to nie tylko człowiek, który wykonuje praktyczną pracę związaną z analizą geodezyjną, ale także specjalista, który musi być cały czas na bieżąco z przepisami oraz wszelkimi zmianami w prawie.

Parę słów o zawodzie geodety

Jak zostać geodetą?

Jak zostać geodetą? Jakie warunki trzeba spełniać? O czym należy pamiętać? Przede wszystkim warunkiem koniecznym jest ukończenie kierunkowych studiów. Najlepiej jeśli są to studia bezpośrednio związane z tego rodzaju pracą czyli Geodezja i Kartografia. Sam ukończyłem te studia parę lat temu i gwarantuje Wam, że nie sposób się na nich nudzić. Same zajęcia są podzielone. Część zajęć jest typowo teoretyczna. Zyskujemy niezbędną wiedzę – wiedzę dotyczącą przeprowadzania odpowiedniego wszystkich analiz oraz badań. Poznajemy również wszystkie przepisy prawne. Trzeba je znać nie tylko na egzaminie, ale wykonując już zawód geodety w Pile lub w innym mieście w Polce lub na świecie koniecznie trzeba śledzić wszelkie zmiany w prawie. Czasami wystarczy chwila i już zmienia się prawo, zmieniają się wymogi związane z nieruchomościami oraz sprzedażą gruntów. Wszystko jest naprawdę bardzo istotne.

Każdy geodeta musi uzyskać niezbędne uprawnienia oraz zrobić ważne przygotowywanie do wykonywania pomiarów związanych z realizacją obiektów inżynierskich i przemysłowych. Bardzo skomplikowane są również niezbędne umiejętności przydatne przy pomiarach do zdjęć satelitarnych. Tylko najlepsi są w stanie przyswoić tę wiedzę.

Jak wygląda zawód geodety?

Zawód geodety sam w sobie jest niezwykle ciekawy. Codzienne nowe projekty oraz nowe wyzwania, które sprawiają, że geodeta czuje się naprawdę potrzebny. Różnorodność zleceń oraz projektów sprawia, że nikt kto obecnie wykonuje ten zawód nie może się nudzić. Każde zlecenie może być prawdziwym i dużym wyzwaniem. Jednego dnia geodeta pracuje dla osoby indywidualnej przy sprzedaży nieruchomości, a zaraz za moment dla dużego przedsiębiorstwa. Wszystko to oczywiście łączy się również z całkiem dobrymi zarobkami. Zanim jednak zechcesz wejść na tę ścieżkę kariery upewnij się, że jest to droga, którą chcesz iść. Jest to odpowiedzialna praca, wymagająca zaangażowania.