Po fali oszustw w poprzednich latach, gdy to firmy pośredniczące w sprzedaży paliw, bardzo licznie naciągały i oszukiwały właścicieli przedsiębiorstw oraz fiskusa, w końcu nadszedł czas kiedy to obowiązek sprawdzenia czy dana firma odprowadziła VAT i akcyzę za paliwo spada na urzędników.
Orzekł tak kilkanaście dni temu Trybunał Konstytucyjny, oznacza to to iż, jest to podstawą do unieważnienia wielomilionowych zwrotów które to wymaga urząd skarbowy od przedsiębiorców. W praktyce oznaczało to, iż kwoty te powinni zapłacić dwukrotnie, podczas gdy nieuczciwe firmy pośredniczące pozostaną bez żadnych konsekwencji.
Przykładam jest firma świadcząca usługi dźwigowe o nazwie dźwigi Inowrocław. Pan Janusz prowadzi biznes już od wielu lat. W ciągu 4 ostatnich współpracował z firmą Palwitrans z Opoczna, od której kupował paliwo do swoich dźwigów i samochodów ciężarowych, którymi to też je przewoził. Bo przecież przetransportować takie dźwigi to olbrzymia operacja logistyczna. Pan Janusz zakupił od tej firmy paliwo o łącznej kwocie 1 mln 342 tys. zł netto. Opłacał wszystkie faktury terminowo. W styczniu tego roku otrzymał pismo z Urzędu Skarbowego z Inowrocławia o dostarczeniu dokumentów z ww. firmą sprzedająca paliwo. Jakie wielkie było jego zdziwienie, gdy urzędnicy przekazali mu informacje o tym, iż będzie musiał zawrócić ponad 500 000 zł. Okazało się iż ani VAT ani akcyza nie została odprowadzona.
Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego w Warszawie, gdzie toczy się do dzisiaj. Na szczęście przedsiębiorcy oszukani w ten sposób prawdopodobnie nie będę zobligowani do ponownej spłaty tych kwot. Wyrok TK mówi o tym jednoznacznie.